Melikgazi İlçe Başkanı Sinan AKTAŞ; çiftçilerimizin hali ne olacak?

Başta Tomarza,Bünyan,Pınarbaşı ve Sarız olmak üzere tüm ilçelerimizde yaşandı

Melikgazi İlçe Başkanı Sinan AKTAŞ;

Geçtiğimiz günlerde gece sıcaklığın -5 derecelere kadar düşmesi tarımsal ürünlerin donmasına neden oldu. Başta Tomarza,Bünyan,Pınarbaşı ve Sarız olmak üzere tüm ilçelerimizde yaşandı.

Kabak Çekirdeği,Şeker Pancarı,Patates,Mısır gibi ana tarımsal ürünler ile beraber ceviz,elma,fasulye,domates,biber,dut,kaysı gibi ürünlerde maalesef dondu. Don oranı % 80 leri buldu.

İl Tarım müdürümüz Sn Mustafa şahin beyin açıklamalarından anladığımız kadarı ile ilçe tarım müdürleri ile beraber hasar tesbit çalışması yapılmaya başlanmış ancak bu hasar tesbit çalışmaları sadece Tarsim yani Tarım sigortası olanları kapsamakta. Peki geriye kalan çiftçilerimizin hali ne olacak?

Bir kere ekmek için tohum,mazot ve işçilik masrafı yaptılar. Şimdi donan tarlalarını aynı masrafı bir daha yaparak ekmek zorundalar. Yeniden ekimden dolayı kar edemeyeceğini düşünen çiftçilerimiz tarlasını ekmez ise ne olacak? Zaten pahalı yemekte olduğumuz tarımsal ürünleri belkide iki katı pahalıya almak zorunda kalacağız.

Bunun olmaması için il tarım müdürlüğümüz bakanlık nezdinde gerekli girişimlerde bulunup tarım sigortası olmayan çiftçilerimize tohum,mazot desteği ile donan arazilerin yeniden ekiminin yapılmasını sağlamalıdır.

Tarım sigortası Tarsim maalesef bir türlü tüm çiftçilerimizi kapsamı içine almayı başaramamıştır. Kapsamı içinde olanlarda ise ödemenin, zararın % 50 si civarında olduğunu duyuyoruz. Doğal afetlerden dolayı çiftçilerimizin her yıl mutlaka az yada çok zararları olmaktadır. Tarımsal ürünlerin ekiminin sürekliliğinin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için tüm çiftçilerimizin bir şekilde bu çatı altında toplanması ve ödemelerin zararın % 100 ünü kapsayacak şekilde yapılması şarttır.

Salgın hastalık sürecinden geçtiğimiz şu günlerde her bir karış toprağın ekimi büyük önem arzetmektedir. Bu bakımdan çiftçilerimize sahip çıkılması ve bu afetin en az zararla atlatılabilmesi için başta Sn.Mehmet Özhaseki bey olmak üzeri tüm milletvekillerimizi,Akparti il başkanını Sn. Şaban Çopuroğlu beyi Tarım il müdürümüz Sn. Mustafa şahin beyi konunun çözümü noktasında gereğini yapmaları ve çiftçilerimize sahip çıkmaya davet ediyorum. (kurum haberi)