KAYSERİLİ ÇİFTÇİLERİN ÇOK ÖNEMLİ SORUNLARI BULUNMAKTADIR

KAYSERİLİ ÇİFTÇİLERİN ÇOK ÖNEMLİ SORUNLARI BULUNMAKTADIR

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ’TAN ÇİFTÇİLER İÇİN DİKKAT ÇEKEN ÖNERİ

-ÇİFTÇİLERİN BEKLENTİLERİNİ TESPİT ETMEK, SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

-KAYSERİ, HATALI POLİTİKALAR, YATIRIM EKSİKLİKLERİ NEDENİYLE TARIM VE HAYVANCILIKTA DA GERİYE GİDİYOR

-SORUNLARIN TESPİT EDİLİP, ÇÖZÜM BULUNMASI ELZEMDİR

 

İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’de çiftçilerin beklentilerini tespit etmek, sorunlarına çözüm üretmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi teklifinde bulundu. Ataş, “Eskiden tarımda çok önemli bir yere sahip Kayseri , hatalı politikalar, yatırım eksiklikleri ve maliyetlerin aşırı yükselmesi gibi nedenlerle birçok konuda olduğu gibi tarım ve hayvancılık noktasında da gün geçtikçe geriye gitmektedir” şeklinde konuştu.

 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’nin sorunlarının çözümü için mücadelesini sürdürüyor. Sık sık iktidarı uyaran ve aynı zamanda sorunların çözümü için öneriler de bulunan Ataş, bu kez de çiftçilerin sorunları için Meclisi göreve davet etti. Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri tarımında yaşanılan sorunları, çiftçilerin beklentilerini tespit etmek, kentin tarımsal sorunlarına çözüm önerilerinin sunulması amacıyla Meclis araştırması açılmasını önerdi.

KAYSERİLİ ÇİFTÇİLERİN ÇOK ÖNEMLİ SORUNLARI BULUNMAKTADIR

 Tarım sektörünün, ülkemizin en stratejik sektörlerinden biri olduğunu ifade eden Ataş, “Gıda açısından yaşamsal öneminin yanı sıra ekonomimize de büyük katkısı olan tarım sektörü, gerçekleştirdiği ihracatla dış ticaret açığının kapatılmasına katkı sağlamaktadır. Ancak eskiden tarımda çok önemli bir yere sahip Kayseri ilimiz hatalı politikalar, yatırım eksiklikleri ve maliyetlerin aşırı yükselmesi gibi nedenlerle birçok konuda olduğu gibi tarım ve hayvancılık noktasında da gün geçtikçe geriye gitmektedir. Kayserili çiftçilerin çok önemli sorunları bulunmaktadır. Gübre, zirai ilaç, tohum, elektrik gibi tarım için olmazsa olmaz girdilerde yaşanan artışlar önemli bir sorundur. Üreticilerimizi tarımda tutabilmek için verilen desteklerin günün şatlarına göre yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Elektrik faturalarının aylık ödenmesi düzenli geliri olmayan çiftçilerimizi zora sokmaktadır. Çiftçilerimizin faturalarının 6 ayda bir ya da hasat zamanı ödemelerine imkan verecek bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Yine Gübre, zirai ilaç, tohum gibi ürünlerde ekim dönemlerinde afaki artışın önlenmesi elzemdir. Hayvancılık açısından da aynı soruna yem fiyatlarında karşılaşılmaktadır. Hayvanlarını yok pahasına kesime yollayan çiftçilerin devlet yanında olmalıdır” dedi.

SORUNLARIN TESPİT EDİLİP, ÇÖZÜM BULUNMASI ELZEMDİR

Kayseri’deki sulama barajlarında yaşanan sıkıntıları da Meclis araştırması konusunda gerekçe gösteren İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: Kayseri’de sulama önemli problemlerin başını çekmektedir. Öncelikle Bahçecik, Yamula, Develi gibi önemli sulama projeleri yatırım olmadığından bitirilememiştir. Ayrıca gölet ve barajların sulama kanalları açık sistemden kapalı sisteme dönüştürülerek çiftçilerimizin hizmetine sunulmalıdır. Yine sulama konusunda Zamantı ırmağından kendi imkanları ile sulama yapan çiftçilerin yüksek sulama ücreti ile karşılaşmaları sulamada ki bir başka problemdir. Kayseri’de hazineye ait tarım arazilerinin kiralama bedelleri önceki yıla göre yüzde 20 artmıştır. Çiftçinin kazancından bile yüksek olan bu miktar düşürülmelidir. Bunun gibi pek çok sorunun tespiti ve çözüm bulunması elzemdir.(kurum haberi)