Anahtar Kelimeler: Çocuklarda ishaline dikkat

BAKİ ERSOY DESTEK İSTEDİ

Ataş: "Çiftçiye desteği artırın, borçları yapılandırın" 

ERSOY’DAN HDP’Lİ VEKİLE TOKAT GİBİ CEVAP!

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Narin Develi'yi Ziyaret Etti 

SP Genel Merkezi'ne Kayseri'den iki önemli görev 

DURSUN ATAŞ’TAN HÜKÜMETE TEPKİ

GÜNEŞ BALÇIKÇA SIVANMAZ

Medyada yaşanan kan kaybı durdurulmalıdır.

Ummanlı Hastalar Şifa Bulmak İçin ERÜ Hastanelerine Geliyor 

Açıldığı günden bu yana 161 bin hastaya hizmet verdi 

Bahçelievler mahallesinde asfalt çalışmaları tamamlandı 

Başkan Yalçın:“Gastronomi Çalıştayı, yemek kültürümüzün tescili” 

Gastronomi Turizmi Çalıştayı sona erdi 

Başkan Çolakbayrakdar:“Yöresel lezzetlerin merkezi Kayseri’dir” 

Aladağlar Milli Parkı'nda kitap dağıtımı 

309 bin öğrenci ders başı yaptı

Kayseri yeni eğitim öğretim yılına hazır

OSB Teknik Koleji Atletik Spor Kulübü Üniversite Kazandırmaya Devam Ediyor

Kayseri´de 305 bin 152 öğrenci karne sevinci yaşadı

Kayseri OSB Teknik Koleji´nde karneler verildi

?Sözleşmeli ve ücretli öğretmen atamasından vazgeçilmeli?

Çocuklarda yaz ishaline dikkat

Memorial Kayseri Hastanesi Pediatri Uzmanı Melahat Yeni, yaz aylarında çocuklarda sıklıkla görülen yaz ishaline değinerek, ?Kaynatılmış sularda mineral oranı bozuluyor, o yüzden kaynatılmış suyu çok önermiyoruz? dedi.

Memorial Kayseri Hastanesi Pediatri Uzmanı Melahat Yeni, yaz aylarında görülen yaz ishalleri hakkında bilgiler vererek, ailelere uyarılarda bulundu. Yaz ishallerinin özellikle 0-5 yaş arası çocuklarda sık rastlandığını söyleyen Yeni, ?Bunu tetikleyen birçok durum var. Aileler tatile gidiyorlar ve havuza giriyorlar. Durgun suda daha fazla bakteri vardır. Deniz gibi tuzlu suya girmiyorlar. Bu da yaz ishalinin en önemli nedenlerinden birini oluşturuyor. Bir de havalar çok sıcak ve besinlerin dışarıda kalması çabuk bozulmasına neden oluyor. Özellikle et ve et ürünlerinin bozulduğunu biliyoruz. Et tüketimi de yaz ishallerinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Havalar çok sıcak. Besinlerin dışarıda kalmasıyla özellikle et ve et ürünlerinin çok çabuk bozulduğunu biliyoruz. Bunların tüketilmesi yine yaz ishallerinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Sebze ve meyvelerimizin temiz ve özenli bir şekilde yıkanmaması da yaz ishallerinin en büyük nedenlerindendir? ifadelerini kullandı. 
Ailelerin çeşme suyunu kaynatıp içirmek yerine hazır su tercih etmeleri gerektiğini dile getiren Yeni, ?Yaz aylarında içme sularında önleyemediğimiz ve kaynağını yeteri kadar dezenfekte edemediğimiz için bir bulaş oluyor. İçme sularını ishal vakaları sıklaşırsa ve yaygın bir şekilde görmeye başlarsa ailelere içme suyu olarak hazır suları tercih etmelerini istiyoruz. Toplumda şöyle bir yanılgı var. Hazır su alamıyorsak, kaynatıp içelim mi diye sorular bize çok geliyor. Kaynatılmış sularda mineral oranı bozuluyor. O yüzden kaynatılmış suyu çok önermiyoruz. Eğer içme suyunu vatandaşlarımız hazır su tüketemiyorlarsa belki denenebilir ama eğer mümkünse hazır su tüketin diyoruz? dedi.  (İHA)