Anahtar Kelimeler: ATATÜRK’ BORÇLUYUZ

ATATÜRK’E BORÇLUYUZ

ATATÜRK’E BORÇLUYUZ

ATATÜRK’E BORÇLUYUZ

Kemal CEYLAN Şube Başkanı;

Batı dünyasında 18 yy da başlayan kadın hareketlerinin uzun mücadelesi neticesinde: Fransa’da kadın ve kadın yurttaş hakları Fransız devrimi ile kazanılmıştır.1776 yılında Amerika’nın büyük New Jersey eyaletinde seçme hakkını elde ettiler.Ancak bu hak 1807 yılında yetkililer tarafından geri alındı.İngiliz koronisi olan Güney Pasifikte bir adada Pit jaim de 1978 yılında kadın hakları elde edildi.Ardından 1869 yılında ABD nin wyoninğ eyaleti kadın haklarını tanıdı. Daha sonraları 1894 yılında Avusturalyada kadınlara seçme hakkı verildi.

İslam dünyasında ve orta doğuda kadınların hiçbir hakları yok idi, nufus sayımlarına dahil, kadınlar sayımlara dahil edilmiyordu.Kadın yalnız evine çocuklarına hizmet eden bir varlıktı.Ancak zamanla kadınlara medeni haklardan boşanma hakkı verildi.Dünyadaki kadınlarla ilgili haklar mücadelesini inceleyen ve onlarında insan olduğu düşüncesinde hareket ederek ,

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK 5 Aralık 1934’de bütün dünyanın hayranlığını kazanan bir çıkışla kadınlara seçme hakkı yanında milletvekili verilme hakkı gibi geniş haklar tanıyan yasa çıkartıldı.

“Toplumun bir yarısı topraklara zincirle bağlı iken,diğer bir yarısının yükselmesi mümkün müdür?” sözü bu konudaki bakış açısının

Milli Kurtuluş Savaşı’nda kadınlarımızın, vatanın her yerinde mücadeleye katılımları,dünya tarihinde saygıyla anılmaktadır.Büyük Devrimci ATATÜRK; “Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım ,milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez.” sözleriyle bunu teyit etmektedir.

KAYSERİ ŞUBESİ

16/04/1993 Tarih ve 21554 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 28/03/1993 tarih ve 93/4239 sayılı kararı ile “Kamu Yararına Çalışan Dernekler” arasına alınmıştır.

ATATÜRK Türkiye’sinde, 08 Şubat 1935’de gerçekleşen genel seçimlerde, 17 kadın, milletvekili olarak TBMM’de yer almıştır. Avrupa’nın ve dünyanın büyük kaosa,2.Dünya Savaşı’na sürüklendiği bir dönemde,Türkiye böylece yine fark yaratmıştır.

Millet olarak ATATÜRK’e çok şey borçluyuz. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, çocuğuyla… Milletimizin her bir ferdini bu sorumluluğun bilincinde olmaya çağırıyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği çatısı altında, binlerce kadın üyemiz, yöneticilerimiz ve şube başkanlarımız Büyük ATATÜRK’e minnet duyarak çalışmaktadır. Sorumluluk duygusuyla,büyük özveriyle mücadele veren tüm kadın üyelerimizin ve kadınlarımızın Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmalarının yıl dönümünü kutluyoruz.(kurum haberi)