CHP KAYSERİ İL BAŞKANI ÜMİT ÖZER

 İYİ Parti'de ikinci Olağan Genel Kurul Heyecanı

“Kayserimizdeki bazı dağınıklıkları toplamak için aday oldum”

Kayseri sporumuza Çaykur rizespor karşısında bu akşam ki karşılaşmada başarılar diliyoruz

“YANDAŞI BIRAK VATANDAŞA BAK”

Ümit ÖZER; Türkiye kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydi

Dr. Karaoğlu: İstanbul Sözleşmesi İptal Edilmesin, Kadınlar Ölmesin

Kayserispor’da Yasir subaşı kadroda yok

 Vali Günaydın'ın 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Mesajı

Melikgazi'den Hırka-i Şerif Camii yapımına destek

15 Temmuz Şehidi Cennet Yiğit’in annesi Huriye Yiğit: “Özlemimiz büyük ama gururumuz daha büyük”

Başkan Çolakbayrakdar: “15 Temmuz bir destandır”

Başkan Büyüksimitçi: "Birlik, beraberlik ve bağımsızlığımızdan geçmişte olduğu gibi gelecekte de taviz vermeyeceğiz"

4 otomobilin karıştığı kazada 2 kişi yaralandı

Sıfır Atık Farkındalığı Oluşturan Okullara Sertifikaları Verildi

Doktor Başkan'dan Kayseri'ye ikinci Tıp Fakültesi müjdesi

Yahyalı Gıda Üretim Akademisi eğitime başladı

 Kayseri Üniversitesi Rektörü Karamustafa, turizmi anlattı

NNYÜ REKTÖRÜ GÜNEY, DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Erasmus+ Proje Tanıtım Toplantısı yapıldı

Rektör Karamustafa, Nevşehir ve Kayseri Turizminin Kapadokya Bölgesi Kapsamındaki Entegrasyonunu Değerlendirdi

ARIK´TAN KAN ÜRÜNLERİNDE YAŞANAN GELİŞMELERE TEPKİ

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Sağlık Bakanlığı, SGK ve Kızılay arasında imzalan protokol ile kan ve kan ürünlerinden elde edilen plazmanın yerli üretimi ihalesini TBMM gündemine taşıdı.

Yerli üretim iddiasıyla çıkılan yolda yine bir AKP klasiğinin yaşandığını ifade eden Arık, ?Yandaş için köprüye geçiş, havaalanında yolcu, hastaneye hasta garantisi verenler bu kez de yandaşları için kan garantisi verdiler. Yerli ve milli üretim iddiasıyla yine bir yandaş kollanıyor. Görülen o ki, yandaş vatandaşın kanını emmeye devam ediyor? diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı, SGK ve Kızılay arasında 2015 yılında imzalanan protokol ile kan ve kan ürünlerinden elde edilen plazmanın yerli kaynaklarla üretilmesi amacıyla çıkılan yolda, üretime geçilememesi ve tekelleşme konusuna dikkat çeken CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı´na soru önergesi verdi. TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi hakkında bilgiler veren Arık, Tank Palet Fabrikası´nın satışı ile gündeme gelen yandaşların Yerli Plazma Ürünleri Üretilmesi Projesi´nde başrol oynadığını belirtti. Arık, ?Yine bir AKP klasiği ile karşı karşıyayız. Devletin tüm olanakları yandaş için seferber ediliyor. İhaleye göre fabrikanın kurulması gerekiyor ama ortada fabrika yok. Üretim yapılması gerekiyor ama ortada üretim yok. Yandaş tüm ihale şartlarını hiçe sayarak yurt dışından ucuza ithal ettiği ürünleri Türkiye´de yüksek fiyattan satıyor. Yetmiyor Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü yandaşın daha fazla kar etmesi için tüm kuralları hiçe sayarak, 30 Temmuz 2019 tarihli bir yazı ile, yandaşı tek adres olarak gösteriyor. Yani hiçbir koşulu yerine getirmeyen yandaşı uyarması gerekenler, bırakın uyarı yapmayı tekelleşmesi için çalışıyorlar. Yandaş için köprüye geçiş, havaalanında yolcu, hastaneye hasta garantisi verenler bu kez de yandaşları için kan garantisi verdiler. Yerli ve milli üretim iddiasıyla yine bir yandaş kollanıyor. Görülen o ki, yandaş vatandaşın kanını emmeye devam ediyor? dedi.

Arık´ın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı´na verdiği soru önergesinde ise şu sorulara yanıt aranıyor:

?1-) Söz konusu ihaleyi alan firmaya, son yıllarda sıkça tanık olduğumuz gibi, alım garantisi verilmiş midir?

2-) İhalenin amacı yerli üretime geçilmesiydi, hangi oranda yerli üretime geçilmiştir? Eğer yerli üretime geçilmediyse piyasaya sürülen ürünlerin menşei nedir?

3-) İhaleyi alan firma yükümlülüklerini eksizsiz olarak yerine getirmekte midir? Firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi söz konusu ise nasıl bir yaptırım uygulanmıştır?

4-) Söz konusu firmanın ürünlerinin hastalara ulaşımında eczaneler nasıl bir rol oynamaktadır??   (Kurum Bülteni)