CHP KAYSERİ İL BAŞKANI ÜMİT ÖZER

 İYİ Parti'de ikinci Olağan Genel Kurul Heyecanı

“Kayserimizdeki bazı dağınıklıkları toplamak için aday oldum”

Kayseri sporumuza Çaykur rizespor karşısında bu akşam ki karşılaşmada başarılar diliyoruz

“YANDAŞI BIRAK VATANDAŞA BAK”

Ümit ÖZER; Türkiye kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydi

Dr. Karaoğlu: İstanbul Sözleşmesi İptal Edilmesin, Kadınlar Ölmesin

Süper Lig: Hes Kablo Kayserispor: 1 - Gaziantep FK: 1 (Maç sonucu)

 Vali Günaydın'ın 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Mesajı

Melikgazi'den Hırka-i Şerif Camii yapımına destek

15 Temmuz Şehidi Cennet Yiğit’in annesi Huriye Yiğit: “Özlemimiz büyük ama gururumuz daha büyük”

Başkan Çolakbayrakdar: “15 Temmuz bir destandır”

Başkan Büyüksimitçi: "Birlik, beraberlik ve bağımsızlığımızdan geçmişte olduğu gibi gelecekte de taviz vermeyeceğiz"

4 otomobilin karıştığı kazada 2 kişi yaralandı

Sıfır Atık Farkındalığı Oluşturan Okullara Sertifikaları Verildi

Doktor Başkan'dan Kayseri'ye ikinci Tıp Fakültesi müjdesi

Yahyalı Gıda Üretim Akademisi eğitime başladı

 Kayseri Üniversitesi Rektörü Karamustafa, turizmi anlattı

NNYÜ REKTÖRÜ GÜNEY, DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Erasmus+ Proje Tanıtım Toplantısı yapıldı

Rektör Karamustafa, Nevşehir ve Kayseri Turizminin Kapadokya Bölgesi Kapsamındaki Entegrasyonunu Değerlendirdi

ARIK, “SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN SAHİP ÇIKACAKSINIZ”

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÇALIŞMA KOŞULLARININ ARAŞTIRILMASI ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÇALIŞMA KOŞULLARININ ARAŞTIRILMASI ÖNERGESİ REDDEDİLDİ:

ARIK, “SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN SAHİP ÇIKACAKSINIZ”

CHP grubunun hazırladığı Sağlık çalışanlarının pandemi sürecindeki çalışma koşullarının araştırılması önergesi reddedildi. CHP Grubu adına önerge üzerinde konuşan CHP Kayseri Milletvekili salgın nedeniyle 43 sağlık çalışanının şehit olduğunu ifade ederek, “Sağlık çalışanlarına şimdi değilse ne zaman sahip çıkacaksınız” dedi.

Normalleşme sürecinin ardından vaka sayılarının yeniden yükselmeye başlaması dikkatleri yeniden salgına çevirirken CHP salgın sürecinde sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının araştırılması için önerge verdi. Önerge üzerinde CHP grubu adına koşuna CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, sağlık çalışanlarının bu süreçte büyük mücadele verdiğini belirterek, “Pandemi süresince Amerika'da sağlık çalışanları istifa edip sokağa çıktılar. Yaşlılarını tabiri caizse ölüme terk ettiler. Ama bizim sağlık çalışanlarımız her türlü olumsuzluğa rağmen hastalarını bırakıp kaçmadılar, her şeye göğüs gerdiler, günlerce evlerine gitmediler, çocuklarına sarılmadılar, maskeleri yüzlerinde yara yaptı, tulumlarının içerisinde çatlayacak derecede terlediler, kendi hayatları pahasına yurttaşlarımızın hayatını kurtarmak için büyük mücadele verdiler. Buradan, başhekimden hasta bakıcısına kadar tüm sağlık emekçilerine yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

SALGIN NEDENİYLE ÖLEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI ŞEHİT SAYILSIN

Salgın nedeniyle 43 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini ifade eden Arık, salgın nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit olduğunu bu konuda gerekli düzenlemelerin de bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Arık, “İlk görev şehidimiz de Profesör Doktor Cemal Taşçıoğlu oldu. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Her ne kadar, iktidar görevi başında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını yasal olarak şehit saymasa da biz biliyoruz ki şehitlik analarının ak sütü gibi helal.Sayın milletvekilleri, vatan savunmasında şehit düşen Mehmetçik'imizle, virüse yakalanırsa öleceğini bile bile çalışan sağlık emekçilerimiz arasında ne fark var? Gelin Gazi Meclis olarak bir hakkı teslim edelim, görevi başında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın şehit sayılması için gerekli yasal düzenlemeleri hep birlikte yapalım”

Konuşması sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının fotoğraflarını gösteren Arık,’ın duygusal anlar yaşadığı gözlemlendi. Arık, “ Bu doktor Yusuf Kalaycı, bunlar da minik yavruları. Görevi başında coronadan hayatını kaybetti. Annesini, babasını ve kardeşini de kaybetti. Yavuz Kalaycı sosyal medyasından ‘Kızlarım çok küçük, sahip çıkarsınız değil mi?’ diye sizlere sesleniyor. Yavuz Kalaycı'nın minik yavrularına sahip çıkmak bu Gazi Meclisin boynunun borcu değil mi? Yoksa biz de Zonguldak Valisi gibi ilinde 567 corona vakasının 137'si sağlık çalışanı çıkınca ‘Bu sağlık çalışanları bize yük oldu.’ mu diyeceğiz? Gelin, Zonguldak Valisi gibi düşünmediğimizi hep birlikte gösterelim. Gelin, Yavuz Kalaycı'nın bize emanet ettiği bu minik yavrulara hep birlikte sahip çıkalım. Bakınız sayın milletvekilleri, Doktor Salih Cenap Çevli Bey'in paylaşımını okuyorum sosyal medyasından: ‘Hâlâ koruyucu giysimiz yok. Ellerimiz alkolden hışır oldu. Bulaşma korkusuyla yemek yiyemez olduk. Evde çocuğumuza sarılmaya korkuyoruz. Yurt dışından gelen 2 doktor arkadaş da pozitif çıktı, yatırdılar. Bizi kim koruyacak?’ diyor. Sayın milletvekilleri, gelin, Cenap Çevli'nin sorusunun yanıtını Gazi Mecliste birlikte arayalım. Tuğba Kuşdemir, 2 çocuk annesiydi, 2015'te kansere yakalanmıştı; görevi başında coronadan hayatını kaybetti. Gelin, Tuğba Hemşireye hakkını helal ettirelim. Tuğba Hemşirenin coronaya yakalandığında öleceğini bile bile niçin çalıştırıldığını, hangi koşullarda

çalıştırıldığını hep birlikte araştıralım. Sayın milletvekilleri, bu da Dilek Akçabelen. 34 haftalık hamileydi, coronadan hayatını kaybetti. Bebeği yaşıyor, bebeğini göremeden gitti. Gelin, Dilek Akçabelen hemşireye, hayatı son bulan Dilek Akçabelen hemşireye saygı duyalım”

KAYSERİ’DEKİ MOBBİNG MECLİSTE

Kayseri Şehir Hastanesi’nde yemeğin geç gelmesinden şikayet ettiği için mobbinge maruz kaldığı iddia edilen Zeliha Kadak hemşireyi de gündeme taşıyan Arık, yemek dağıtım şirketinin iktidar tarafından korunduğunu söyledi. Arık, “Görev yeri değiştirildi, gün aşırı nöbetler tutturuluyor, soruşturmalar açıldı. Çünkü yemek dağıtım firması çok güçlü, arkasında iktidar partisi var. Bu kadar kalpsiz, bu kadar vicdansız, bu kadar acımasız olmayın, sağlık çalışanlarını bu kadar değersizleştirmeyin” dedi.

TIBBİ SEKRETERE EK ÖDEME YOK AMA RTÜK BAŞKANINA 3 MAAŞ VAR

İktidarın hep mağdur edebiyatı yaptığını, başı sıkıştığında “Kandırıldık” dediğini ama hep kendisinin kandırdığını belirten Arık, sağlık çalışanlarına verilen sözlerin tutulmadığını ifade ederek şöyle konuştu: “Milletin parasını milletin ihtiyaçları doğrultusunda harcamadınız. Sağlık çalışanlarına, ‘Pandemi süresince üç ay tavandan ayrım yapmaksızın ek ödeme vereceğiz.’ dediniz, sözünüzü tutmadınız, sağlıkçılarımızı kandırdınız. Röntgen teknisyeni ek ödeme istedi, vermediniz ama RTÜK Başkanı ‘2 maaş yetmiyor, 1 maaş daha verin.’ dedi, verdiniz. Tıbbi sekreter ek ödeme istedi vermediniz ama Hamza Yerlikaya ‘2 maaş yetmiyor, 1 maaş daha verin.’ dedi, verdiniz. Ben buradan milletimin vicdanına sesleniyorum: Buna 3600 ek gösterge vermiyorlar. Bu şartlarda çalışan hemşire hanımlara 3600 ek göstergeyi vermiyorlar ama buna 3 maaş veriyorlar”

MİKROFONSUZ KONUŞMAYA DEVAM ETTİ

Mikrofonu kapanan Arık, konuşmasının devamını mikrofonsuz olarak yaptı. Arık, konuşmasının devamında şu görüşleri dile getirdi: “Pandemi süresince sorgusuz sualsiz sağlık çalışanları nöbet tuttular, Nisan ayında yirmi dört saat hak edilen nöbeti sekiz saat üzerinden hesapladınız, onu da vermediniz. Geri kalan on altı saatlik nöbet parasını niçin vermediniz? Çünkü sağlık çalışanlarının on altı saatini hastaneyi yapan müteahhite verdiniz de onun için vermediniz. Sayın milletvekilleri, sağlık çalışanları emekli olunca onurlu bir yaşam sürmek istiyor. Sağlık çalışanlarımız Coronadan değil, emekli olmaktan korkuyor, sağlık çalışanlarına seçimden önce söz verdiğiniz 3600 ek göstergeyi şimdi değilse ne zaman vereceksiniz?”

Yapılan konuşmaların ardından yapılan oylamada önerge AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.(kurum haberi)