CHP MİLLETVEKİLİ ARIK, “İPTAL GİRİŞİMİNİZ OLACAK MI?”

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK, “İPTAL GİRİŞİMİNİZ OLACAK MI?”

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK BELEDİYENİN ZARARA UĞRATILDIĞI İDDİALARINI MECLİSE TAŞIDI

“İPTAL GİRİŞİMİNİZ OLACAK MI?”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 221 adet villa parseli satışında kamunun zarara uğratıldığı iddialarını TBMM’ye taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Arık, “Kamunun alenen zarara uğratıldığı bu ihalenin iptali için bir girişiminiz olacak mı?” diye sordu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 221 adet villa parselini 10 Mart 2020 tarihinde toplu satışla satmasının ardından yaşanan gelişmeler TBMM gündemine taşındı. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, iddialarla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Gelişmeleri değerlendiren Arık, “Belediye yaptığı açıklamada zarar değil, kar elde ettiklerini söylüyor. Ama yapılan açıklama günü kurtarma çabasından başka bir şey değil. Ortada kanunen bir suç olmayabilir ama belediye yöneticilerinin, kamu malı üzerinden hiçbir emek harcamadan binlerce lira kazanmaları ahlaken sorgulanması gereken bir konu… Bu konuyla ilgili olarak basına yansıyan haberler de gösteriyor ki, belediye yöneticileri çocukları üzerinden bu talanı gerçekleştirmiştir. Yani minare çalınmış kılıf uydurulmuş, namuslu esnafta bu kirli ticarete alet edilmiştir. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan açıklama aslında bir itiraftır. Yapılan açıklamada bölgede altyapı ve yapılaşma olmadığı ifade edilerek, bu nedenle düşük fiyattan satıldığı öne sürülmektedir. Buradaki alt yapıyı ihaleyi alanlar mı yapacak? Elbette hayır. Yine belediye yapacak. Peki o zaman sormazlar mı, “Neden alt yapıyı hazırlayıp parselleri ondan sonra satıp daha çok kar elde etmek varken, niçin ucuza sattın?” diye… Maalesef Kayseri Büyükşehir Belediyesi günü kurtarmak için açıklama yapmış, kuşkuları giderememiştir” diye konuştu.

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Arık, “ Açıkça belediye personelinin belediyeyi zarara uğrattığı konu ile ilgili bir soruşturma yaptınız ya da yapacak mısınız? Kamunun alenen zarara uğratıldığı bu ihalenin iptali için bir girişiminiz olacak mı? Kamunun alenen zarara uğratıldığı bu ihale ilgili kamu zararının giderilmesi için bir girişiminiz olacak mı?” sorularının yanıtını aradı.(kurum haberi)